‘PAZAR SİNEMA KULÜBÜ’ KUNDURA SİNEMA’YA GELİYOR

Kundura Sinema’nın 80’ler ve 90’lardan klasikleri restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşturan programı Pazar Sinema Kulübü, bilimkurgu ve fantastik film meraklılarını Nisan’da Beykoz Kundura’ya bekliyor. 

90’larda Türkiye’de Pazar akşamlarının en büyük ekran eğlencesi olan ve popüler filmlerin vizyon sonrası ilk gösterimlerini yaptığı film kuşağı ‘Parliament Sinema Kulübü – Pazar Gecesi Sineması’ndan ilhâmla yaratılan programda; tüm zamanların en sevilen aşk filmlerinden “Ghost / Hayalet” (1990), ilk iki filmiyle “Back to the Future / Geleceğe Dönüş” ve Tim Burton’ın yönettiği “Beetlejuice / Beterböcek” (1988) ile “Edward Scissorhands / Makas Eller” (1990), 4K kalitesinde restore kopyalarıyla gösterilecek. 

Michael J. Fox - Back to the Future Part II / Geleceğe Dönüş 2, 1989

Geçmişe ve geleceğe yolculuk

Pazar Sinema Kulübü, zamanda yolculuk filmlerinin atası sayılan “Back to the Future / Geleceğe Dönüş” serisinin ilk iki filmi ile başlayacak. Robert Zemeckis ile Bob Gale’in dahiyane senaryosu ve Steven Spielberg’in geleceği gören yapımcılığıyla sinema tarihinin en başarılı üçlemelerinden birini yaratan “Geleceğe Dönüş” (1985) ve devam filmi “Geleceğe Dönüş 2” (1989), 9 Nisan Pazar günü sırasıyla art arda gösterilecek. Eksantrik bilim insanı Doktor Emmett “Doc” Brown ile lise öğrencisi Marty McFly’ın, ilkinde 1950’lere, ikincisinde arabaların ve kaykayların uçtuğu 2015 yılına ışınlandıkları filmler; Michael J. Fox ve Christopher Lloyd’un ikonik performansları ve yenilikçi özel efektleriyle, bilimkurgu türünün eskimeyen ve rakipsiz klasikleri olmayı sürdürüyorlar.

Alec Balwin & Geena Davis - Beetlejuice, 1988.

BURTONESK FİKİRLER VE DÜNYALAR

Dönemin en özgün ve ayrıksı yönetmenlerinden Tim Burton imzalı “Beterböcek” ve “Makas Eller” ise, 8 Nisan Cumartesi ve 16 Nisan Pazar günleri yine art arda gösterilecek.

Burton sinemasının en karakteristik filmlerinden olan “Beterböcek”, trafik kazasında hayatını kaybeden Adam ve Barbara çiftinin, kendilerini New England’daki evlerinde hayalet olarak bulmalarıyla başlıyor. Evin yeni sahipleri ve şeytani hortlak Beterböcek’in de dahil olduğu çılgın bir eğlenceye doğru ilerleyen filmde, Michael Keaton, Winona Ryder, Geena Davis ve Alec Baldwin gibi yıldız isimler rol alıyor. “Beterböcek”, 1980’leri bir zaman kapsülüne dönüştüren gösterişli stili, sıradışı tasarımları ve grotesk mizahıyla 35 yıl sonra da ilhâm veren bir komedi klasiği.

Johnny Depp ve Tim Burton, 'Makas Eller'in setinde, 1990.

Tim Burton’ın B türü korku sinemasına ve gotik edebiyata duyduğu aşkla yarattığı kült filmi “Makas Eller” ise, yaratıcısı olan mucidin ani ölümüyle yarım kalan ve ellerinin yerinde makas bıçaklar olan çocuk kalpli Edward’ın yaşadıklarını anlatıyor. Johnny Depp, Winona Ryder, Vincent Price ve Dianne Wiest’i buluşturan kadrosuyla unutulmaz film, ‘Notre Dame’ın Kamburu’ndan ‘Operadaki Hayalet’e, ‘Frankenstein’dan ‘King Kong’a ve hatta peri masallarına uzanan referanslarıyla da benzersiz.

Demi Moore & Patrick Swayze - Ghost, 1990

90’LARDA AŞK

Programın klasik film tutkunlarına bir sürprizi de, 90’ların en akılda kalan aşk filmlerinden “Ghost / Hayalet” (1990) olacak. Jerry Zucker’ın yönettiği film, sokakta uğradığı saldırıyla hayatını kaybeden genç bir adamın ruhunun ‘burada’ takılı kalması ve sevgilisini yaklaşan tehlikeye karşı korumak için gönülsüz bir medyumdan yardım isteyişini anlatıyor. En İyi Film dahil 5 dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri’nde En İyi Senaryo ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’larını kazanan “Hayalet”, Demi Moore ve Patrick Swayze’nin çok iyi tutmuş kimyaları kadar, Whoopi Goldberg’in Oscar, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini toplamış performansıyla da unutulmaz bir 90’lar klasiği.

Detaylar ve biletler burada.