Beykoz Kundura’da belgesel baharı

Beykoz Kundura’nın dünyadan film ve performansları buluşturacak bahar programı, belgesel tutkunlarını bekliyor. Belgesel tiyatronun usta isimlerinden Almanya’dan Rimini Protokoll ve Lübnanlı sanatçı Rabih Mroué’nin performansları Kundura Sahne’ye gelirken, belgesel sinemanın son dönem ödüllü örnekleri Mayıs ve Haziran’da Kundura Sinema’da ücretsiz gösteriliyor.

Kundura DocLab

22-27 Nisan
Türkiye ve komşu ülkelerden film ve oyun yönetmenlerini İstanbul’da buluşturacak Kundura DocLab’in ikincisi 22 Nisan’da başlıyor. Beykoz Kundura’nın belgesel sinema ve belgesel tiyatro yönetmenlerine yönelik hazırladığı proje ve kapasite geliştirme platformu Kundura DocLab, katılımcılara bir hafta boyunca, çağdaş ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapma şansı sunacak. Dilek Aydın, Gurur Ertem, S. Buse Yıldırım ve Yelta Köm’den oluşan jürinin seçtiği 10 yönetmen, alanında uzman isimlerin eğitmenliğinde projelerini geliştirecekler. Kundura DocLab’e bu yıl Azerbaycan’dan Imam Djabirowich Hasanov, İran’dan Hesam Eslami, Javad Ebrahiminejad ile Mahshid Afzali, Sırbistan’dan Sonja Djekic ve Türkiye’den Berkay Tunalı, Deniz Yüksel Abalıoğlu, Didem Kris, Etna Ozbek ile İdil Akkuş yeni projeleriyle katılacak. Seyirciye de açık gösterimlerin de gerçekleşeceği platformun bu yılki programı, dramaturg Aljoscha Begrich ve yaratıcı sinema yapımcısı Bruni Burres’in danışmanlığında hazırlandı. Detaylar için tıklayın.

Nino Kirtadze ile ‘Gürcistan Hakkında Bir Şeyler’

23 Nisan
Avrupa Film Akademisi ödüllü Gürcü asıllı Fransız belgesel sinemacı Nino Kirtadze’nin belgeseli “Gürcistan Hakkında Bir Şeyler” (Something about Georgia, 2010) 23 Nisan’da Kundura Sinema’da ücretsiz gösterilecek. IDFA,  ZagrebDox, DfOK Leipzig gibi önemli belgesel film festivallerinde yarışan ve Visions du Réel’den SRG SSR Ödülü’nü alan film, Ocak 2008’deki başkanlık seçimlerinden başlayarak Ağustos ayında Rusya ile yaşanan kaosa uzanarak Gürcistan devletinin kritik ve şiddet dolu bir yılına tanıklık ediyor. Gösterime Nino Kirtadze de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak. Ücretsiz kayıt için tıklayın.

Rabih Mroue İstanbul’da

24, 26, 27 Nisan
Kundura DocLab’in bu yılki heyecan verici konuklarından biri de, Lübnanlı tiyatro yönetmeni, oyuncu, görsel sanatçı ve oyun yazarı Rabih Mroué olacak. Güncel sanat, tiyatro ve performans alanında ürettiği çalışmalarıyla çok tartışılan Rabih Mroué, “Bir Bulutla Yol Almak” (Riding on a Cloud) ve “Bana Sigarayı Bıraktır” (Make Me Stop Smoking) adlı performanslarıyla Türkiye’de ilk kez, Kundura Sahne’de olacak. 24 ve 26 Nisan tarihlerinde gösterilecek “Bir Bulutla Yol Almak”, Rabih Mroué’nin Lübnan iç savaşında bacağından yaralanan ve konuşma yeteneğini kaybeden kardeşi Yasser Mroué’nin ve Lübnan’daki politik çekişmelerin hikâyesini anlatıyor. Gerçeğin kurguyla harmanlandığı performans, Orta Doğu’nun modern tarihini ve acı dolu bugününü irdelerken, savaşın ekranlardan izlendiği küreselleşmiş görsel kültürümüz üzerine de sarsıcı bir farkındalık yaratıyor. Rabih Mroué’nun akademik olmayan konferansı “Bana Sigarayı Bıraktır” ise, performans anlayışının dışında bir sunum sahneye koyuyor. 27 Nisan Cumartesi günü ücretsiz gerçekleşecek ve ardından Mroué’nun katılacağı bir sohbetle devam edecek bu sunum, “Kayıp bir dünyayı yeniden inşa etmek pekâlâ mümkün olabilir, ama bunun ne anlamı var?” sorusuna kafa yoruyor. Bilet almak için tıklayın.

Gece Yarısı Yolcuları / Midnight Traveler

Mayıs ve Haziran’da ücretsiz film gösterimleri

5, 12, 19, 26 Mayıs, 2 Haziran
Kundura Sinema’nın dünyadan yaratıcı belgeselleri buluşturan film programı #BelgeselFilmKuşağı’nın 2024 seçkisi, Mayıs ve Haziran’da Pazar günleri Kundura Sinema’da sizi bekliyor. İsrail’den Gürcistan’a, Letonya’dan Katar’a uzanan geniş bir coğrafyadan toplam 6 filmin gösterileceği seçki, evrensel insan deneyimi ile kişisel insanlık hafızasını sorgulayan filmleri buluşturuyor. Madeleine Gavin’in Kuzey Kore’deki diktatörlükten kaçmayı başarmış aktivist ev mültecilerle görüştüğü ve geçen yıl Sundance Film Festivali’nden Seyirci Ödülü ile taçlandırılan ürpertici belgeseli “Ütopya Ötesi” (Beyond Utopia), Hassan Fazili’nin 2019’da uluslararası alanda büyük ses getiren ve Sundance, Berlin, Selanik film festivallerinden ödüllü sarsıcı biyografik filmi “Gece Yarısı Yolcuları” (Midnight Traveler) ve dünya şampiyonu ballroom dansçısı Pierre Dulaine’in Yahudi ve Filistinli İsrailli çocuklarla yaşadıklarını neşe ve tutkuyla perdeye taşıyan “Jaffa’da Dans” (Dancing in Jaffa) ve Alon Schwarz’ın İsrail tarihinin sorgulanmayan karanlık bir dönemini açığa çıkaran DocAviv ödüllü belgeseli “Tantura”nın da aralarında olduğu filmler, 5 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında her Pazar Kundura Sinema’da. 

‘Namevcut Konferans’ yeniden

4, 5, 11, 12, 18, 19 Mayıs
Aralarında “Remote İstanbul”un da olduğu ve tiyatronun sınırlarını teknolojiyle genişleten ödüllü projeleriyle tanıdığımız sanat kolektifi Rimini Protokoll’den “Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent), gördüğü büyük ilgi üzerine yeniden Kundura Sahne’ye geliyor. Berlin merkezli kolektifin Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi birçok Avrupa başkentinde sahnelenen performansı; seyirciyi iklim krizi endişesinin tartışılacağı bir konferansın parçasına dönüştürüyor. Konuşmacıların karbon ayak izini azaltmak adına fiziksel olarak bulunmadığı bu konferansta, Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu gerçek kişiler, Kundura Sahne’de seyirciler tarafından temsil edilecek ve canlandırılacak. Bilet almak için tıklayın.