Eskiden deri ve ayakkabının üretildiği Beykoz Kundura’da günümüzde kültür ve sanat üretiliyor. Aslında kültür ve sanat Beykoz Kundura’nın çok eski geleneklerinden birini temsil ediyor. Fabrika döneminde günlük yaşamın bir parçası olan ve Beykoz halkının da katılımıyla gerçekleştirilen film gösterimleri Kundura Sinema’nın temellerini oluşturuyor.

 

Kundura Sinema, mekânın geçmişindeki bu gelenekten yola çıkarak Beykoz Kundura’da film izleme kültürünü sürekli hale getirecek bir sinema salonu olarak tasarlandı. Uzun yıllardır film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, böylece sadece filmlerin üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle de buluştuğu bir kültür sanat alanına dönüştü. Günümüzde farklı coğrafyalardan ve farklı dönemlerden filmleri izleyiciyle buluşturuyor ve endüstriyel tasarımıyla sinemaseverlere benzersiz bir sinema izleme deneyimi yaşatıyor.

Kazan dairesinden sinema salonuna

Kundura Sinema, fabrikanın kalbi olan kazan dairesindeki bir bölümün restore edilmesiyle gösterim hayatına başladı. Rus Kazanı olarak adlandırılan mekânda tarihi bir fırın bulunuyordu. Bu fırının deposu olarak kullanılan yer şimdilerde sinema salonu; fırının olduğu yer de sinemanın fuayesi ve yeme içme alanı olarak hizmet veriyor. Kundura Sinema’daki modern film gösterimleri, 2017’nin yaz aylarından bugüne devam ediyor.

Binanın aslı korunarak yapılan restorasyon çalışmalarının neticesinde son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmış bir sinema salonu ortaya çıktı. 135 kişilik oturma kapasitesine sahip Kundura Sinema 2018’in kasım ayında kapılarını açmadan önce, çeşitli pop-up etkinliklerle sinemaseverleri ağırlamaya başladı.

2017’nin ağustos ayında “Restore Film Günleri”ne, 2018’in ocak ayında ise Beykoz Kundura’nın karanlık, metruk köşelerinden esinlenerek “Kundura’dan Çıkış Yok!” başlıklı bir seçkiye ev sahipliği yaptı. Hemen ardından usta yönetmenlerin yaz filmlerinden oluşan “Sinemaya Kaçış” temalı film gösterimlerine imza attı. Kundura Sinema, 2018 Temmuz’unda ise şehrin dinamizmine yaraşır bir etkinlikle misafirlerini ağırladı. Kapalı salonun açılışından önce yapılan ve bir duyuru niteliğinde olan bu etkinlikte komediden drama, müzikalden gerilime farklı türlerde on bir film gösterildi. Uzun zaman sonra perdede ilk kez izleme şansı bulduğumuz filmlerin gösterildiği “Bir Yaz Gecesi Sineması” programı umutlu, heyecanlı ve aşk dolu bir yazın habercisi oldu.

Kasım 2018 itibariyle Kundura Sinema, misafirlerini kapalı salonunda ağırlamaya başladı. 2019’un temmuz ayında bir kez daha düzenlediği “Bir Yaz Gecesi Sineması” etkinliğiyle ilk sezonunu tamamlayan Kundura Sinema, bu dönemde büyük ilgi gördü. #sonikiüçdört sloganıyla duyurulan caz temalı kapanış etkinliği 4 güne 6 gösterim, 2 DJ performansı ve 1100 izleyici sığdırdı. Kundura Sinema yepyeni temalarda seçkilerle ve bambaşka küratöryal içeriklerle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Sıra dışı bir sinema deneyimi

Özenle tasarlanmış film programlarının düzenli gösteriminin yapıldığı Kundura Sinema, film türü veya coğrafya gözetmeksizin izleyicisine diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunuyor. Özgün endüstriyel mimariye sahip bir repertuar sineması olan Kundura Sinema’da film gösterimleri hafta sonları günde ikişer seans olarak yapılıyor. Cumartesi ve pazar günlerine ait bu gösterimler 16.00 ve 19.30 seanslarında gerçekleştiriliyor. Buna ek olarak, her ayın son cuması saat 21.00’de düzenlenen Hollywood Klasikleri seçkisi ile misafirlerini lezzetli kokteyller eşliğinde ağırlamaya devam ediyor. Kundura Sinema Beykoz Kundura’nın endüstriyel mirasını ve tarihi atmosferini daha geniş kitlelerle paylaşabilmek adına belgesel seçkilerine ve ücretsiz programlara ev sahipliği yapıyor. Üstelik öğrenciler için şehrin en uygun fiyatlı film gösterimleri Kundura Sinema’da gerçekleşiyor. Açık Perde projesi ile sektöre ışık tutan Kundura Sinema, yenilikçi ve benzersiz bu projesiyle genç yönetmenler ve izleyicileri bir araya getirerek diyaloğa dayalı yaklaşımını bir adım öteye taşıyor. Kundura Sinema, alışılmışın dışında film gösterimlerinin yanında her yaştan bireye hitap eden atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Etkinlikler