“HAMLET”, KUNDURA SİNEMA’DA

Erken sinemanın ilk uluslararası yıldızı Danimarkalı oyuncu ve yapımcı Asta Nielsen’ı keşfe ve hatırlamaya davet eden “Sinemanın İlk Divası: Asta Nielsen” adlı sessiz film seçkisi, 1921 yapımı “Hamlet” ile Kundura Sinema’da başlıyor. Nielsen’i Danimarka prensi Hamlet rolünde izleyeceğimiz film, 21 Ekim Cumartesi günü saat 16:30’da seyirciyle buluşacak. Alman Film Enstitüsü ve Film Müzesi (DFF) tarafından restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek 102 yaşındaki bu kült film, caz efsanesi Okay Temiz’in canlı müziği eşliğinde perdede yeniden hayat bulacak.

Asta Nielsen, "Hamlet" filminde, 1921.

Beyazperdenin ikinci ‘kadın Hamlet’i

Svend Gade ve Heinz Schall’in birlikte yönettikleri “Hamlet”, William Shakespeare’in ünlü oyun karakterinden ve Edward P. Vining’in 1881 tarihli “The Mystery of Hamlet” adlı kitabından esinleniyor. Annesinin taht entrikaları yüzünden erkek kılığına girmeye zorlanan bir prensesin hikâyesini konu alan film, Horatio’ya gizli tutkusu olan ve aşkı için Ophelia ile rekabet eden sıradışı bir Hamlet portresi çiziyor. Sarah Bernhardt’tan sonra beyazperdede Hamlet’i canlandıran ikinci kadın oyuncu olarak da tarihe geçen Asta Nielsen, dokunaklı performansıyla büyülerken, siyah taytı ve peleriniyle sinemanın en ikonik karakterlerinden birini yaratıyor.

Dünyaca ünlü caz müzisyeni Okay Temiz’in canlı performansı eşliğinde 21 Ekim Cumartesi günü saat 16:30’da gösterilecek “Hamlet”, film ve müzik tutkunları kadar tiyatro meraklılarını da Kundura Sinema’ya bekliyor.

Hamlet, 1921