Kundura Kültür ve Sanat’ta 2023

Beykoz Kundura’da 2023  oyun, dans, müzik ve filmle dolu dolu geçti. Ve işte bir yıl boyunca Kundura Sahne ve Kundura Sinema’da yaşananlar… 

“GEÇEN GÜN” SAHNEDE

Kundura Sahne yapımı GEÇEN GÜN, 8 Aralık’ta prömiyerini yaptı. Naz Erayda ve Kerem Kurdoğlu’nun birlikte yönettikleri oyun, seyircinin alkışlarıyla karşılandı.

KUNDURA SİNEMA 5 YAŞINA GİRDİ

Beykoz Kundura’nın restorasyonuyla büyüleyen sineması Kundura Sinema, bu yıl 5. yaşını restore klasiklerle kutladı. Kapılarını ilk kez 2018 yılında açan ve özgün içerikleri ve kürasyon programlarıyla İstanbul’un en gözde salonlarından birine dönüşen Kundura Sinema, ilk yıl programında yer alan filmlerden özel bir seçkiyi bir araya getirdi. “Kundura Sinema’nın Hafızası” adını taşıyan programda, 1940’lardan 2010’lara uzanan zengin ve renkli bir film seçki, restore kopyalarıyla İstanbullu seyirciyle buluştu. >>>İZLE

KUNDURA SAHNE, ULUSLARARASI YAPIMLARA SAHNE OLDU

Kundura Sahne uluslararası sahnelerin konuşulan projelerini İstanbullu tiyatroseverlerle buluşturmaya devam etti.

Tiyatronun sınırlarını teknolojiyle genişleten ödüllü projeleriyle dünya sahnelerinde tartışmalar yaratmış sanat kolektifi Rimini Protokoll’den “Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent), 31 Mart’ta Türkiye prömiyeri ile Kundura Sahne’deydi. >>>İZLE

“Namevcut Konferans”ın gösterimi için Türkiye’de bulunan İsviçreli yönetmen, sanatçı ve küratör Stefan Kaegi, Beykoz Kundura‘da bir de atölye verdi ve performansa yönelik geliştirdiği dijital aplikasyonları ve ‘katılımcı seyirci’ye yönelik yenilikçi formatları, katılımcılarla paylaştı.>>>İZLE

Belgesel tiyatronun yeni mucitleri olarak gösterilen Brüksel merkezli sanatçılar Silke Huysmans ve Hannes Dereere’nin tek kelime konuşmadan ve tamamen bir akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirdikleri performansları “Cennet Ada” (Pleasant Island), Türkiye’de ilk kez ve tek gösterim ile 10 Mayıs’ta Kundura Sahne’deydi. >>>İZLE

2003 yılında kurdukları Taldans ile yakından tanıdığımız Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan ile 2006 yılından beri birlikte çalışan Portekizli sanatçı ikilisi Sofia Dias ve Vítor Roriz’i aynı sahnede buluşturan “Never Odd Or Even”3 Kasım Cuma akşamı Kundura Sahne’de Türkiye prömiyerini yaptı. >>>İZLE

7. KEZ BİR YAZ GECESİ FESTİVALİ

Bir Yaz Gecesi Festivali, yedinci kez Boğaz’ın kıyısında film ve müziği buluşturdu.

Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında benzersiz bir izleme deneyimine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali, Ağustos’ta 9 gün boyunca İstanbullulara açık havada film ve müzik keyfi yaşattı. Festivalin film ve müziğin birlikteliğinden ilhâmla yaratılan Restore Klasikler programı bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanarak Rota’nın müziklerini yaptığı “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), “8½” (1963), “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960), “Baba” (The Godfather, 1972) ve “Baba 2” (The Godfather Part II, 1974) adlı klasikleri, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşturdu. Usta müzisyenleri perdenin önünde ağırladığı Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programında ise, 100 yıl öncesinden sirk temalı filmler gösterilecek ve Almanya’dan Frank Bockius, Türkiye’den Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz, canlı performanslarıyla filmlere eşlik etti.

>>>İZLE

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin bu yılki konuklarından biri de Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius oldu. Sessiz film dünyasının önde gelen eşlikçilerinden biri olan sanatçı, festival kapsamında düzenlediği bir atölye ile Türkiye’den müzisyenlere sessiz filme müzik yapmanın inceliklerini öğretti. Sessiz sinemaya ilgili genç müzisyenlere ve doğaçlama tekniklerine hakim caz profesyonellerine yönelik düzenlenen atölyeye katılan müzisyenler ayrıca, festivalde gösterilen “Sirk Filmleri” gösteriminin eşliğinde Frank Bockius ile birlikte sahne aldılar. 

KUNDURA DOCLAB BAŞLADI

Kundura DocLab, ilk edisyonuyla belgesel film ve tiyatro yönetmenlerini ağırladı. Beykoz Kundura’nın farklı disiplinlerin izinde tartışma ve üretim olanakları yaratmak amacıyla 2021 yılında kurduğu laboratuvar programı KunduraLab’in çatısı altında başlatılan Kundura DocLab; sinema ve tiyatro pratiğini buluşturarak, katılımcılara bir hafta boyunca, çağdaş ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapma şansı sundu.

>>>İZLE

AVRUPA FİLM AYI, KUNDURA SİNEMA’DA KUTLANDI

Geleneksel Avrupa Film Ayı (Month of European Film) kutlamaları Türkiye’de bu yıl Kundura Sinema’da gerçekleşti. Avrupa Film Akademisi ile Creative Europe Media ortaklığında ve Institut Français İstanbul’un destekleriyle düzenlediğimiz Avrupa Film Ayı programında, Fransız sinemasının unutulmazlarından 5 film gösterildi.

>>>İZLE

EFSANEVİ ALBÜM KUNDURA SAHNE’DE CANLANDI

Caz tarihinin en önemli albümlerinden The ORTF Recordings PARIS 1971”in plak baskısına özel lansman konseri Kundura Sahne’deydi. Amerikalı caz müzisyeni Don Cherry, perküsyon ustası Okay Temiz ve Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani’den oluşan Don Cherry Trio’nun en başarılı plakları arasında gösterilen ve 1971’de Paris’teki ünlü ORTF stüdyolarında kaydedilen albümdeki parçalar bu kez, Okay Temiz plays Don Cherry adlı müzik projesiyle yeniden hayat buldu. Davulda Okay Temiz, piyanoda Harald Svensson, basta Ozan Musluoğlu, keyboard’da Tomi Temiz ve trompette Can Ömer Uygan’ın olduğu grup, Ekim ayında Caz Plak etiketiyle sınırlı sayıda basılan ve kısa sürede tükenen albümü 52 yıl sonra İstanbul’da canlandırdılar.  

>>>İZLE

PINA BAUSCH’TAN İLHAMLA DÜNYA DANS GÜNÜ’NÜ KUTLADIK

Beykoz Kundura, 29 Nisan Dünya Dans Günü’nü, 14 yıl önce kaybettiğimiz efsanevi dansçı ve koreograf Pina Bausch’a selam gönderen “Dans Aşkına: Pina Bausch” adlı film ve sohbet programıyla kutladı. Kundura Sahne ve Kundura Sinema ortaklığıyla hazırlanan program kapsamında, Chantal Akerman’ın yönettiği 1983 yapımı “One Day Pina Asked… / Bir Gün Pina Dedi ki…” ve 2022 Almanya yapımı “Dancing Pina / Dans Eden Pina” adlı filmler seyirciyle buluştu.

>>>İZLE

Programda ayrıca, Kundura Sinema’da “Pina’yı Anlamak ve Anlatmak” başlıklı bir sohbet gerçekleşti. Sinema yazarı Ekrem Buğra Büte’nin moderatörlüğünde yapılan sohbete, dans sanatçısı ve koreograf Leyla Postalcıoğlu ve sinema yazarı ve küratör Müge Turan katıldı ve birlikte Pina Bausch’un sinemada ve sahnedeki büyüsünü konuştuk.

Programın bir sürprizi de, Pina Bausch’un kendisi kadar ünlü nelken-line (nelken-çizgisi) adlı dans dizisini tüm katılımcılarla Beykoz Kundura’nın sahilinde canlandırmak oldu.

KUNDURA YERLİ MALI HAFTASI

Yılın son etkinliği Kundura’da Yerli Malı Haftası, yerli sahnenin usta ve yaratıcı isimlerini gösteri ve sohbette buluşturdu. Cumhuriyet tarihinde sanayileşmenin ve yerli üretimin en önemli simgesine dönüşmüş Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi’nin hatırasından ilhâm alarak hazırlanan Kundura’da Yerli Malı Haftası programı bu yıl, yerli tiyatro ve performans üretimlerine odaklanıyordu. Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan’ın Beykoz Kundura’da geliştirdikleri projenin seyircili provasının gösterildiği programda, yerli sahne üretimlerine dünden bugüne bakan “Yerli İçerik, Yeni Biçim” başlıklı bir sohbet de yapıldı. Ayşe Draz ve Özlem Hemiş‘in yürütücülüğünde yapılan sohbete, Dikmen Gürün, Filiz SızanlıGülhan Kadim, Kerem Kurdoğlu, Melih Kıraç, Mustafa Kaplan, Naz Erayda ve S. Buse Yıldırım, konuşmacı olarak katıldılar. 

>>>İZLE