DANS EDEN PİNA

Koreografisiyle modern dansta devrim yaratan Pina Bausch, Beykoz Kundura’nın bu yılki Dünya Dans Günü kutlamalarının odağında. 29 ve 30 Nisan tarihlerinde Kundura Sinema’da gerçekleşecek “Dans Aşkına: Pina Bausch” adlı program kapsamında gösterilecek “Dancing Pina / Dans Eden Pina” adlı belgesel, efsanevi dansçının sanatını ve bugün onun çalışmalarını yorumlayan insanları kutluyor.

Yönetmen Florian Heinzen-Ziob‘un yönettiği 2022 yapımı film, Bausch’un mirasından geriye ne kaldığının sorusu peşinde, modern dans dünyasına ve ötesine görsel olarak yoğun ve duygusal bir bakış sunuyor. 

Dünyanın dört bir yanından genç dansçıların Pina’nın benzersiz koreografik stilini nasıl yeniden keşfettiğini anlatan film, Avrupa ve Afrika’daki iki dans projesini takip ediyor: Almanya, Dresden’deki saygıdeğer Semperoper ve Senegal’in Dakar şehrinin yakınlarındaki bir balıkçı köyündeki École des Sables. Genç dansçılara Pina Bausch’un Tanztheater kumpanyasının eski üyeleri rehberlik ediyor. Ancak Pina öylece kopyalanabilecek biri değil. 

Dansçılar, Pina’nın koreografilerini bedenleriyle ve kendi hikâyeleriyle yeniden yaşamak zorunda. Dansçı olamayacak kadar uzun olduğu varsayılan Güney Koreli Sanguen Lee gibi. Veya Nijerya’dan Gloria Ugwarelojo Biachi, eşitlik mücadelesini temsiliyetinde dansı kullanan… Ya da homofobik önyargıların üstesinden gelmek zorunda kalan ABD’li Julian Amir Lacey gibi…  

Film, büyüleyici bir metamorfoz yaratıyor: Sokak dansı, klasik bale ve geleneksel ve çağdaş Afrika dans formlarının icracıları Pina’nın işlerini dönüştürürken, Pina’nın koreografileri de dansçıları dönüştürüyor. 

Dansçılar ve koreograflarla yapılan röportajlar, orijinal prodüksiyonlardan klipler ve modern bir görünüm, Pina Bausch’u ve dehasını hayata döndürüyor. Ve film boyunca ruhu dansçıların üzerinde geziniyor ve soruyor: Öleceğinizi bilseydiniz nasıl dans ederdiniz?

Sahnede ve özellikle, Senegal kıyısındaki Toubab Dialaw kasabasındaki muhteşem görüntüleriyle desteklenen film, dansçıların hayatlarına ve hareketin ifade gücüne dair büyüleyici içgörüler içeren bir yolculuğa çıkarıyor. 

Dans Eden Pina’yı, “Dans Aşkına: Pina Bausch” programı kapsamında 29 ve 30 Nisan 2023 tarihlerinde Kundura Sinema’da izleyebilirsiniz.