‘NELLY & NADINE’: OLASI OLMAYAN BİR AŞK, OLASI OLMAYAN BİR KAYIT

Yıllar sonra açılan bir aile arşivi, 1944’te Ravensbrück toplama kampında iki kadın arasında başlayan bir aşkın samimi kayıtlarını sunuyor.

Teo Bugbee / New York Times*

Hayatının çoğunda Sylvie Bianchi için, büyükannesinin Ravensbrück toplama kampındaki esaret dönemine ilişkin kayıtlara bakmak çok acı verici görünüyordu. Sylvie, büyükannesinin mektuplarını, günlüklerini, fotoğraflarını ve ev filmlerini ailesinin Fransız çiftliğinin çatısında yıllarca sakladı. “Nelly & Nadine” belgeseli, Sylvie’nin sonunda tozlu kutuları açarak, içinden şaşırtıcı bir aşk ve direniş öyküsü çıkarmasını anlatıyor.

Sylvie, büyükannesi Nelly Mousset-Vos’un Fransız Direnişi için casusluk yapan bir opera şarkıcısı olduğunu öğrenir. Nelly, 1944’te Ravensbrück’te hapsedildi ve orada, Paris’te edebiyat çevrelerinde çalışan ve muhtemelen direniş çabalarına katılan Nadine Hwang ile tanıştı. Birbirlerine aşık oldular. Sonra ayrıldılar, ancak savaştan sonra birlikte Venezuela’ya taşındılar. 1972’de Nadine’in ölümüne kadar bir çift olarak yaşadılar ve Nadine filmde de izlediğimiz ev filmlerinde, birlikte geçirdikleri hayatı belgeledi. Yönetmen Magnus Gertten’in sorularına oldukça samimi yanıtlar veren Sylvie, Nadine’i hatırladığını, ancak Nadine’den yalnızca büyükannesinin arkadaşı ve ev arkadaşı olarak söz edildiğini söylüyor.

Bu, belgeselde gösterilen belge miktarı göz önüne alındığında, oldukça şaşırtıcı bir aşk hikâyesi. Gertten, Nadine’i ilk kez, kamptan kurtarılmalarının ardından İsveç’e sığınan mültecilerin haber filmi görüntülerinde teşhis ediyor. Yüzlerce neşeli yüzü ve Nadine’i kalabalığın içinde tek başına kasvetli bir figür olarak yakalayan bu görüntü tek başına bile dikkate değer. 

Ancak Nelly ve Nadine’in kayıtlarının Nelly’nin ailesi tarafından korunmuş olması da eşit derecede mucizevi bir durum – tarihsel olarak, kadınlarla aşk yaşayan kadınlara nadiren tanınan bir arşivsel bir nezaket. Film, kendisi kadar beklenmedik bir arşivi tasvir ettiği için dokunaklı bir yapımdır.

Ancak Nelly ve Nadine’in kayıtlarının Nelly’nin ailesi tarafından korunmuş olması da aynı derecede mucizevi – tarihsel olarak konuşursak, kadınları seven kadınlara dair pek sık rastlamadığımız arşivsel bir nezaket. Film, tasvir ettiği mahremiyetle ilerliyor ve peşine düştüğü aşk hikâyesinin kendisi kadar olağan olmayan bir arşivi açıyor.

4 Haziran’da “Aşk, İsyan, Özgürlük” seçkisi kapsamında gösterilecek “Nelly & Nadine” için bilet bilgisine buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

*Bu yazı, Aralık 2022’de The New York Times‘ta yayınlanmıştır.