#ilhamverenkadınlar: Esme Madra

Mart ayı programından kadın sanatçılarla yaptığımız #ilhamverenkadınlar serisinin son konuğu oyuncu ve yönetmen Esme Madra. GEÇEN GÜN oyunundaki performansıyla  eleştirmenlerin övgülerini toplayan sanatçıya ilhâm kaynaklarını sorduk.  

Esme Madra

Sesler:

Her türlü su sesi, sobanın içinde yanan ateşin sesi, çakıllı taş üstünde yürüme sesi, bilmediğim bir dilde konuşulması, trompet sesi, klasik gitar sesi, şarkı söyleyen çocuk sesi, kırılan cam sesi. Bu sesler genelde kafamı olduğu yerden başka bir yere götürüyor.

Didem Madak

Kitaplar

Lewis Carrol – Alis Harikalar Diyarında, Antoine de Saint-Exupery – Küçük Prens, J.D. Salinger – Gönülçelen, 9 Öykü, Franny ve Zooey, Edip Cansever’in şiirleri, Didem Madak’ın şiirleri, Isabelle Allende- Günlerin Getirdiği, Clarissa P. Estes – Kurtlarla Koşan Kadınlar, Ursula K. Le Guin – Mülksüzler, Shakespeare – Hamlet, William Saroyan – İnsanlık Komedisi, Zabel Yesayan – Son Kadeh, Zoya Pirzad – Işıkları Ben Söndürürüm, İstasyon – Birgül Oğuz

Şehirler

İstanbul: Hayatımın hepsi burda geçti ve ne kadar dönüşürse dönüşsün kendine göre bir köşe bulabiliyorsun ve illa ki başına garip şeyler geliyor. Bir de Guanajuato (Meksika) Vahşi parkları olan, kucaklayan ama boğmayan bir şehir.

Petite Maman - Céline Sciamma (2021)

Filmler

Fatih Akın’dan Duvara Karşı, Milos Forman’dan Hair, Miyazaki’den Küçük Deniz Kızı Ponyo ve Yürüyen Şato, Kieslowski’den Veronique’in İkili Yaşamı… Son dönemden de, Charlotte Wells’in Aftersun’ı ve Céline Sciamma’nın Petit Maman’ı.

Kadınlar:

En çok ilhâm aldığım kadınlar en yakınımdakiler, dostlarım: Ece Ekşi, Selen Hayal, Büşra Albayrak, Leyla Postalcıoğlu, Gökçe Oğultekin, Birgül Oğuz, Basma Seiba, Merve Yazıcıoğlu. Anneannem Suzan Gülcügil, annem Piyale Madra.

Tanışmadıklarımdan da; Clarissa P.Estes, Yıldız Tilbe, Isabelle Allende.