10 ŞEY: DIAMONDS ARE FOREVER

Kundura Sinema’da restore kopyasıyla gösterilecek 1971 yapımı Bond klasiği “Diamonds Are Forever / Ölümsüz Elmaslar” hakkında 10 Şey.

1 – GOLDFINGER’DAN İLHAMLA

Ian Fleming‘in 1956 tarihli aynı adlı romanından uyarlananDiamonds Are Forever için yapımcılar 1964 yapımı Bond filmi Goldfingerdan ilhâm aldı; o filmde olduğu gibi, Guy Hamilton yönetti ve açılışta Shirley Bassey şarkısı kullanıldı.

Sean Connery (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

2 – YENİDEN CONNERY, SEAN CONNERY

 George Lazenby, On Her Majesty’s Secret Serviceten (1969) sonra ikinci kez Bond olmak istemediği için yeni aktör arayışına girildi. Burt Reynolds, John Gavin ve Michael Gambon’ın adının geçtiği liste yeterince heyecan yaratmayınca Sean Connery’nin kapısı çalındı ve aktör, dönemi için duyulmamış bir rakam olan 1.250 bin dolar maaşla altıncı kez James Bond’a dönmeyi kabul etti.

Jill St. John (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

3 – İLK AMERİKALI ‘BOND KIZI’

‘Bond Kızı’ Tiffany Case için düşünülen aktrisler arasında Raquel Welch, Jane Fonda ve Faye Dunaway yer alıyordu. Plenty O’Toole rolü için düşünülen Jill St. John, deneme çekimleri sırasında yönetmen Guy Hamilton’ı o kadar etkiledi ki, rol onun oldu ve böylece ilk kez bir ‘Bond Kızı’, Amerikalı aktris tarafından canlandırıldı.

Sean Connery (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

4 – BOND AY’A İNİYOR

Bond’un film setinde ‘Ay’a iniş’ sahnesi, dönemin popüler ‘Gerçekte Ay’a gidilmedi’ komplo teorilerine atıfta bulunuyor. Sahne, Nevada’da, Las Vegas’ın hemen dışında bir alçı fabrikasında çekildi. Meşhur Ay arabası, 1990’ların başında bir çiftçinin tarlasında çürürken bulundu ve 1993’te James Bond Uluslararası Fan Kulübü tarafından restore edildi. 2004 yılında Christie’s’de müzayedeye çıkarıldı ve Planet Hollywood Las Vegas tarafından 44.000 $’a satın alındı.

Sean Connery (Diamonds Are Forever, 1971) ©United Artists, Danjaq LLC

5 – 1971 MUSTANG MACH 1

Las Vegas’taki araba kovalamacasında pek çok kaza olacağından, yapımcılar araçlarını kullanmak için otomotiv sektörü liderlerinden Ford Motor Company ile bir anlaşma yaptılar. Ford’un tek talebi, Sean Connery’nin ‘Bond Kızı’na ait 1971 Mustang Mach 1’i kullanmasıydı.

Charles Gray (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

6 – KÖTÜ ADAM: BLOFELD

Romandaki kötü karakterin kullanılmadığı ilk Bond filmiydi. Filmde Blofeld kötü adam olarak gösterilirken, romanda asıl, Spang Kardeşler’di. Serinin en ikonik Blofeld’larından birini yaratan Charles Gray‘i, 1967 yapımı Bond filmi You Only Live Twiceda Henderson rolünde izlemiştik.

Charles Gray (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

7 – BLOFELD’DAN İNCİ

Blofeld’in meşhur “Alçakgönüllülük kibirin en kötü biçimidir” sözü 17. yüzyılda yaşamış Fransız yazar François de La Rochefoucauld’dan alıntıydı.

8 – İKİNCİ KEZ SHIRLEY BASSEY

Orijinal film müziği altıncı kez John Barry tarafından bestelendi. En sevilen Bond şarkılarından “Diamonds Are Forever”a sesiyle hayat veren Shirley Bassey, “Goldfinger” (1964) ve “Moonraker” (1979) ile birlikte, birden fazla Bond şarkısı söylemiş tek şarkıcı olmayı sürdürüyor.

Jill St. John ve Sean Connery (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

9 – 1971’İN GİŞE ŞAMPİYONLARINDAN

7,2 milyon dolar bütçeyle çekilen “Diamonds Are Forever”, Aralık 1971’de gösterime girdi ve dünya çapında toplam 24.568.915 $ hasılat elde etti. Amerika Birleşik Devletleri’nde art arda yedi hafta bir numaraydı ve Birleşik Krallık’ta da “On the Buses”tan sonra 1971’in en yüksek hasılat yapan ikinci filmi oldu.

Sean Connery ve Lana Wood (Diamonds Are Forever, 1971) ©MGM/Eon Productions

10 – seste oscar adaylığı

1973’te Golden Secreen Ödülleri’nde En İyi Film seçilen “Diamonds are Forever, Akademi Ödülleri’nde En İyi Ses dalında Oscar’a aday gösterildi.

Diamonds Are Forever / Ölümsüz Elmasları restore kopyasıyla 3 Aralık Cumartesi günü Kundura Sinema’da izleyebilirsiniz.