SİNEMANIN İÇİNDEN GEÇEN YENİ BİR YOL FİLMİ: WOMEN MAKE FILM PART: 3

Bölüm 21 Din

Anlatıcı Sharmila Tagore bizi dinle ilgili harika filmlere ilişkin küresel bir tura çıkartacaktır. Yolculuğumuza 1910’lu yıllarda Amerika’da başlayıp 70’lerdeki Sri Lanka’ya gidecek ve Lucretia Martel, Jessica Hausner ile Marjane Satrapi’nin çalışmalarına dalacağız.

Bölüm 22 İş

İş konusu sinema için çok şaşaasız görülebilir ancak anlatıcı Jane Fonda’nın da bize dediği gibi American Honey (Amerikan Balı), sessiz Rus şaheseri Women of Ryazan (Ryazan Kadınları) , Venezuela’nın Araya’sı, Patty Jenkins’in Monster (Canavar) ve Mary Harron’un American Psycho (Amerikan Sapığı) filmleri gibi eserlerde en ilgi çekici sahnelerin bazıları iş hayatını gösterir.

Bölüm 23 Siyaset

Günlük hayatın bir başka unsuru. Sessiz sinemadan 21. Yüzyıl’a, görsel olarak hayrete düşüren The Enchanted Desna (Büyülenmiş Desna) filminden Divorce Iranian Style (İran Stili Boşanma) ve Bigelow’un Strange Days (Tuhaf Günler) filmlerine kadar geniş bir yelpazede filmler enerji ve saldırganlıklarını siyasi içeriklerinden elde etmişlerdir.

Bölüm 24 Tempo Değişikliği

Filmlerde şaşırtılmayı severiz. Sharmila Tagore’nin anlatıcılığını yaptığı bu kısa bölüm bu tip sürprizleri irdeleyecektir.

Bölüm 25 Komedi

Komedi evrensel midir? Dünya çapında büyük komedi filmi yapımcıları kimler olmuştur? Anlatıcı Sharmila Tagore bizlere Tom Hanks’in oynadığı Big (Büyük), Ida Lupino’nun The Trouble With Angels (Meleklerin Sorunu), Elaine May’in harika filmlerinden, klasik Norveç komedisi Fools on the Hill (Tepedeki Deli) ve daha birçok filmden alınan sahneler boyunca kılavuzluk edecektir.

Bölüm 26 Melodram

Komedi kadar popüler olan bir tür olmasıyla birlikte melodramdaki en iyi sahnelerden bazıları hangileridir? Sharmila Tagore bizi Amerikan yapımı sessiz film Shoes (Ayakkabılar) filminden Kira Muratova’nın muhteşem Chekov’s Motifs (Chekov’un Motifleri) filmine oradan da Binka Zhelyazkova’nın görsel olarak dikkat çekici filmi We Were Young (Gençtik) filmine götüren bir öykü anlatacaktır.

Bölüm 27 Bilim Kurgu

Kathryn Bigelow, Wachowski kardeşlerin filmleri, Patty Jenkins’in Wonder Woman, Lori Petty’nin Tank Girl filmleri, Margaret Atwood’un Handmaid’s Tale (Hizmetçinin Öyküsü) kitabından uyarlanan televizyon dizisi. Bilim kurguya bakışımız bizi sıra dışı yerlere, diğer diyarlara götürecektir.

.

Bölüm 28 Korku ve Cehennem

Aslına uygun, mecazi, politik; Deepa Mehta’nın Earth (Dünya), Samira Makhmalbaf’ın Blackboards (Kara Tahtalar), Jennifer Kent’in korku şaheseri The Babadook (Babaduk) filmleri, Joanna Hogg’un içinizi kıpır kıpır eden filmi Archipelago (Takım Ada), Tunus filmi The Silences of the Palaces (Sarayların Sessizliği) ve daha niceleri.

Bölüm 29 Gerilim

Gerilim filmleri ve daha fazlası. Joel DeMott’un belgeseli Demon Lover Diary (İblis Sevenin Günlüğü), Kathryn Bigelow’un Blue Steel (Mavi Çelik), Carol Morley’in Dreams of A Life (Hayat Rüyaları), Mimi Leder’in Peacemaker (Arabulucu) ve Marleen Gorris’in dikkate değer A Question of Silence (Sessizlik Sorusu) kadar farklı filmlerden alınan sahneleri inceleyeceğiz.