A’dan Z’ye: BaBa ZuLa

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde 7 Ağustos akşamı 1922 yapımı sessiz film klasiği “Salome”ye yapacakları canlı performanslarını heyecanla beklediğimiz BaBa ZuLa, A’dan Z’ye konuğumuz oldu.

Murat Ertel @Bir Yaz Gecesi Festivali, 2021

Murat Ertel

ADALET Cimcoz
BABA Mengü Ertel
CESARET Abdülcanbaz
DELİLİK Van Gogh
EMANET 1960’lardaki İngiliz Blues patlaması
FASO FİSO Soprano Sax
GERİLİM Mutfak kazaları
HEYECAN Konser
ISPANAK Pırasa
İSTANBUL Çocukları
JETON Telephone diye Fransız bir grup vardı, bende plakları da var
KELAM Galiba hamileyim
LAMBA‘ya püf de
MERAK Curiosity Killed the Cat /band
NİYET Özgür ruh
OLMAK Aşıkların sözü kalır
ÖMÜR Göksel
PERŞEMBE Thor’s Day
RENK Kızıl Gözlüm
SESSİZLİK Uzay müziği
ŞİFA Müzik
TABUTTA RÖVAŞATA Film müziği
UMUT İsan çok iyi bir ses teknisyenidir özledim
ÜNLEM Nokta, ‘Kökler’ albümü açış parçası
VEDA Efkarlı yaprak
YEŞİL Yavaş Orman ve Hızlı Orman
ZULA BaBa

Levent Akman @Bir Yaz Gecesi Festivali, 2021

Levent Akman

ADALET Mülkün temeli

BABA Hep özlenen
CESARET Bugünler de olmayan
DELİLİK İyidir
EMANET Hıyanet etmemeli
FASO FİSO Zaman kaybı
GERİLİM Çok gerek yok
HEYECAN İyidir
ISPANAK Temel Reis
İSTANBUL Güzel ama zor
JETON Eskinin hayat kurtarıcısı
KELAM Arapça bir kelime galiba
LAMBA Püf de
MERAK Önemli
NİYET İyisi cehennemin taşları
OLMAK Ya da olmamak
ÖMÜR Ayranı vardı
PERŞEMBE Gelişi Çarşambadan belli
RENK Ne yazık ki çok azının farkındayız
SESSİZLİK Şehir de zor bulunan
ŞİFA Kam
TABUTTA RÖVAŞATA İlk göz ağrısı
UMUT Fakirin ekmeği
ÜNLEM Pek kullanılmayan
VEDA Hüzün
YEŞİL Huzur
ZULA BaBa

KİMDİR? Türkiye’de belli bir tür içine dahil edemeyeceğimiz ender gruplardan; 1996 yılında Dervis Zaim’in Tabutta Rövaşata adlı filmine müzik yapmak üzere kurulan grup 2013’ e geldiğimizde Amerika’dan Japonya’ya, Kanada’dan Brezilya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine giderek ülkemizin müzik elçisi olacağından habersizdi elbet. Geleneksel halk müziğinden besleniyorlar ve müzikal köklerimizden aldıklarını çağdaş müzikle birleştiriyorlar. Bunu yaparken kolaya kaçmıyorlar, bu yüzden yaptıkları özgün oluyor, taklit edilemiyor. Bir yanda funk, diğer yanda elektronik var ama hepsinin beslendiği nokta memleket topraklarında yapılan müzik, ortaya çıkan ise Türkçe saykedelik. Şimdiye kadar sayısız film müziğine imza atan ve Mad Professor, Bugge Wesseltoft ve CAN’dan Jaki Liebezeit gibi dünyaca ünlü sanatçılarla iş birliği yapan grup, 1960’ların saykedelik müziği ve Anadolu rock tınılarına dub ve elektronik yaklaşımlar ekleyerek deneysel ve çağdaş bir çizgi getiriyor. 20.yıllarını ‘’XX’’ albü2mü ie taçlandıran BaBa ZuLa ardından 2019 yılında “Derin Derin” albümünü GlitterBeat etiketiyle yayınladı. Son olarak Türk saykedelik müziğin öncülerinden BaBa ZuLa, 25’inci yılında 11’inci LP’si Hayvan Gibi’yi yayımladı. Grubun ilk canlı stüdyo kaydı olan Hayvan Gibi, Artone Stüdyoları’nda direct-to-disc(doğrudan plağa kayıt) yöntemiyle kaydetti. Night Dreamer Records&Gülbaba Records etiketiyle yayımlanan albüm, Night Dreamer’ın D2D serisinin 5’inci albümü olmakla beraber Gülbaba Records etietiyle çıkan ilk albüm olma özelliği taşıyor. Albümleri bir kenara sahne performansları da takdire şayan. Dans ve teatrel ögelerle müziklerini ve düşüncelerini görsel olarak da desteklerken seyirciyle tek vücut oluyor ve adeta şamanik bir ayin sunuyorlar. Bu noktada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: BaBa ZuLa konseri izlememiş bir insan çok şey kaybeder!

7 Ağustos Pazar akşamı BaBa ZuLa’nın canlı performansı eşliğinde Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilecek “Salome” için biletler burada. Grubun 1917 yapımı “Enis Aldjelis”ten parçalarla hazırladıkları, şarkının kendisi kadar güzel video klipleri “Bir Sana Bir de Bana”yı da bu vesileyle hatırlayalım.