Şili tiyatrosundan insandışı yaratımlar: Manuela Infante

Şilili oyun yazarı, yönetmen, senarist ve müzisyen Manuela Infante, 1980 yılında Santiago’da doğdu.
2004’te Şili Üniversitesi Tiyatro Okulu’ndan mezun oldu. Yüksek lisansını Amsterdam Üniversitesi’nin Kültürel Analiz alanında yapan sanatçı, karmaşık teorik konuların doğal anlatımlarını yaratmasıyla tanınıyor.

Manuela Infante ©Fernando Massobrio

2002-2016 yılları arasında, Teatro de Chile grubuyla birlikte, Ulusal Kültürel Gelişim ve Sanat Fonu’nun (FONDARTS) daimi desteğiyle eserler yazdı ve yönetti.
Dört oyunu yayımlandı ve İngilizce ve İtalyancaya çevrildi. Çalışmaları ABD, Arjantin, Brezilya, Peru, Meksika, Almanya, İspanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, İsviçre, Singapur, Kore ve Japonya’yı gezdi.

Manuela Infante - Estado Vegetal, 2019

2015’te Şili’deki Ulusal Dramaturji Festivali’nin ilk kadın yönetmeni oldu.
2019’da iki oyunuyla davet edildiği Venedik Tiyatro Bienali’nde sahne alan ilk Şilili sanatçı oldu.

Manuela Infante - Ernesto, 2010

Tiyatronun yalnızca ‘hikâyeler anlatılan bir yer’ olmadığını, aynı zamanda, somutlaştırılmış felsefe yapımı için bir laboratuvar olarak da görüyor.
Son işlerinde, insan merkezli olmayan bir tiyatronun nasıl yapılacağını tasavvur eden sanatçı, insan kavramını post-kolonyal ve toplumsal cinsiyet perspektiflerinden sorgulayan çeşitli sahne stratejileri geliştiriyor.

2019’da, filozof Michael Marder ile nörobiyolog Stefano Mancuso’nun devrimci düşüncelerinden ilham alarak yazıp yönettiği oyunu “Estado Vegetal”  (Bitkisel Durum), tamamen kadınlardan oluşan bir ekip tarafından yaratıldı. Bitkilerin kendi yaşamlarını geri almaya karar verdikleri bir senaryoyu hayal eden oyun, bitki zekası ve iletişim kavramlarını araştırırken, insanlarla bitkiler arasındaki diyalogun imkansızlığını inceliyor ve insan merkezli bir tiyatro öneriyordu.

Dünya festivallerini gezen ve Kasım’da Kundura Sahne’nin konuğu olarak Türkiye’de sahnelenecek son oyunu “Taşa Nasıl Dönülür?” (How to Turn to Stone), ‘taş’ın oyunu olsaydı nasıl olurdu sorusundan yola çıkıyor. Bir taşın gözünden dünyanın nasıl görüneceğini ve ‘hiç doğmayan, asla büyümeyecek ve asla ölmeyecek’ de olan taş’ı taklit etmeye çalıştığımızda olacakları, şaşırtıcı bir performansla ve ses-ışık tasarımıyla sahneye taşıyan oyun, seyirciye zihnini ve kalbini uyandıracak bir izleme deneyimi sunuyor.

Infante’nin hümanist olmayan tiyatro üzerine 2019’da Teatro a Mil Festivali kapsamında verdiği dersi Türkçe altyazılı izleyebilirsiniz.