Sovyetler Dönemi Animasyonları

Kundura Sinema olarak #kundurasinemaizliyor başlığı altında konseptler sunmaya devam ediyoruz. Bu sefer sizlere sinema tarihine damga vurmuş Sovyetler Birliği dönemine ait, birbirinden farklı maceracı ve sevimli karakterleri barındıran, 6 çizgi filmi İngilizce alt yazılı olarak mercek altına alıyoruz. Bu çarpıcı dönemin animasyon sanatçılarına verdiği ilhamı ve ortaya çıkan işleri birlikte inceleyelim.

GENA THE CROCODILE

1966 yılında Eduard Uspensky’nin kaleme aldığı hikayenin, 1969 yılında, 20 dakikalık 4 bölüm halinde sunulmasıyla ülkede fenomen haline gelen Cheburashka’nın hikayesi; bir portakal sandığında Sovyetler Birliği’ne gelmesiyle başlar. Bilim adamlarının hayvanat bahçesine kabul etmediği Cheburashka, Gena adında kültürlü bir timsah ile tanışır ve bu müthiş arkadaşlık hikayesi, hiç bir zaman eskimeyecek şarkılarla dolu maceralara yelken açacaktır.

 
A BAG FULL OF APPLES

1974 yapımı bu çizgi filmde, bir tavşanın ormanda, ayı, kurt, karga gibi birçok tehlikeli canlıyı atlatıp, kendisini evde bekleyen 4 çocuğuna bir torba dolusu elmayı götürme çabasını anlatmaktadır. Tavşanın iyi kalpliliği ve cömertliği karşısında, tehlikeli orman sakinlerinin de, izleyenlerin de kalplerine sevgi doldurduğunu hissettiriyor.

 
HEDGEHOG IN THE FOG

En güzel hobisi, arkadaşı ayıyla, yıldızların izleyip çay içmek olan bir kirpinin, bir gün, sis çökmesiyle, o tanıdık manzaranın silinmesi, kendisini yaşam, ölüm ve dostlukla ilgili bir girdabına sürükler. 1975 yapımı bu animasyonda, macerasına ilk olarak bir baykuş görerek başlayan kahramanımız, daha sonra sisler içerisinde bir beyaz atı ve fili andıran bir gölgeden korkarak, en yakın arkadaşına ulaşmak için yoluna devam etmek zorunda hisseder.

 
THE THREE FROM PROSTOKVASHINO

“Fyodor Amca” lakaplı bir çocuk, bir gün evine Matroskin isimli bir kediyi almak ister fakat ailesi buna karşı çıkar. İkili de evden kaçmaya verir ve yolda bir sokak köpeği olan Sharik ile karşılaşır. Ailesi Fyodor’u ararken, onlar Prostokvashino adlı köye yerleşir ve kendilerini komik maceraların içinde bulurlar. Hayat dolu bu yapım, Eduard Uspensky’nin romanında yola çıkarak 1978 yılında izleyenlere sunulmuştur.

 
THE WOLF AND THE HARE

1969 yılında, Sovyetler’in Tom ve Jerry’si olarak başlayan bu yapım, tüm zamanların en iyi çizgi filmi olarak seçildi ve 2006 yılına kadar devam etti. Üzerine bir çok bilgisayar oyunu bile yapılan bu çizgi filmde, bir tavşanın pipo içen bir kurttan kaçarken yaşadıkları yaramaz maceraları anlatıyor.

 
THE RUSSIAN WINNIE THE POOH

Herkesin yakından tanıdığı, A.A. Milne tarafından yaratılan, bal sever ayının Sovyet versiyonunda bu sefer karşımıza, Vinni-Pukh olarak çıkıyor. 1969 yapımı bu 3 bölümlük seri için, Disney yapımı versiyonunu yaratan ve En İyi Kısa Animasyon Filmi ödülünü alan Wolfgang Reitherman “Sovyet versiyonu benimkinden çok daha iyi” demiştir.