SİNEMANIN İÇİNDEN GEÇEN YENİ BİR YOL FİLMİ: WOMEN MAKE FILM PART: 4

Bölüm 30 Durgunluk

Sinema bir eylem sanatıdır, öyle değil mi? Yoksa değil mi? Diğerlerinin yanı sıra Angela Schanelec, Anouk Leopold, Kira Muratova, Chantal Akerman, Sharon Lockhart, ve Pakistan’dan Subiha Sumar gibi yönetmenler bize duran bir anın barındırdığı hazlar ve güzellikleri bize gösterecektir.

Bölüm 31 Dışarıda Bırakma

Filmler dünyayı gösterir, ancak bir şeyi göstermediklerinde ne olur? Bu bölümde dünyanın her yerinden büyük film yapımcılarının bazıları bir anı, bir sahneyi dışarıda bırakır ve filmleri de bu sebepten dolayı daha olmuştur.

Bölüm 32 Ortaya Çıkartma

  1. Bölümle bağlantılı bir diğer bölüm ise onun aksi olan bu bölümdür. Morven Caller (Morven’den Arayan Kişi) filminde Lynne Ramsay konuyu nasıl ifşa eder? Büyük oyuncu-yönetmen Kinuyo Tanaka veya Sarah Polley veya İtalya’dan Alice Rohrwacher bunu nasıl yapar?

Bölüm 33 Hatıra

Sinema bir tip zaman makinesi olduğu için hatıra konusunda harika olması sürpriz değildir. Bu bölümde Petra Costa, Yunanistan’dan Maria Plytya, Polonya’dan Dorota Kedzierzawska, Vera Chytilova, Mai Zetterling ve Mati Diop dahil film yapımcılarının yönettiği filmlerde hatıra ile ilgili nadir sinema mücevherlerini inceleyeceğiz.

Bölüm 34 Zaman

Her film yapımcısı zaman hakkında düşünmek zorundadır. Bu bölümün de gösterdiği gibi, Alice Guy-Blache, Chantal Akerman, Macaristan’dan Ildiko Enyedi, Hanna Polak, Marie Menken ve Sally Potter bunu muhteşem bir şekilde başarmıştır.

Bölüm 35 İçerideki Hayat

Romanlar düşünceleri tasvir etmekte harikadır ancak filmler bunu nasıl yapar? Bu bölümde Fransa, Ukrayna, İngiltere, Amerika, Yeni Zelanda ve Cezayir’den büyük yönetmenlerin filmlerinde zamanı nasıl kullandığını göreceğiz.

Bölüm 36 Hayatın Anlamı

Hikayemizin son bölümlerinde hayattaki daha önemli şeylere bakacağız. Burada dünyanın her yerinden ve birçok dönemden büyük film yapımcılarının hayatın özünü yakalamaya çalışmasını izleyeceğiz.

Bölüm 37 Aşk

Filmler aşkla şaha da kalkabilir, aşk yüzünden çok duygusal da olabilir. Bu bölümde bu konudaki tuzaklara düşmemeyi başaran Çin, Sri Lanka, Amerika, Macar, İran, Yeni Zelanda, Fransa, Britanya, Kore, Türk ve Hong Kong yapımı harika filmlere bakacağız.

Bölüm 38 Ölüm

Hayattaki en önemli konu, en evrensel konu olmasından dolayı bu bölümde yer alan Japonya’dan Kinuyo Tanaka, Kanada’dan Caroline Leaf, İspanya’dan Ana Mariscal, Hollanda’dan Paula Van der Oest ve diğer büyük film yapımcılarının bu konuyu kucaklaması şaşırtıcı değildir.

Bölüm 39 Sonlar

Efsanevi yol filmimizi Sonja Heiss, Larisa Shepitko, Ida Lupino, Lizzie Borden, Claire Denis ve Maya Deren tarafından çekilmiş filmlerle sonlandırmaya başlayacağız.

Bölüm 40 Şarkı ve Dans

Bir şarkıyla veda et derler, bu yüzden bizim hikayemiz de böyle bitiyor. Çin’den Huang Shugin, Rusya’dan Vera Stroeva, İskoçya’dan Margaret Tait, Alice Guy, Edith Carlmar, Celine Sciamma, Brezilya’dan Gilda de Ebreu, Amerika’dan Joan Micklin Silver, büyük Shirley Clarke, Dorothy Arzner ve Beyonce filmleriyle birlikte müzik yapacaklar.

Öykümüzü, yol filmimizi sonlandırıyor ve beklenmedik bir yerde bitiriyoruz…